Bizi Arayın: +90 541 341 44 16
ürgüp-balayı-otelleri

Ürgüp Balayı Otelleri

Ürgüp Balayı Otelleri

Ürgüp Kapadokya

 

Ürgüp Balayı Otelleri, Siz değerli okuyucularımıza Ürgüp Kapadokya, Ürgüp otellerinden, Ürgüp’te yapılacak şeylerden ve Ürgüp’te gezilecek yerlerden bahsettik.

Roma döneminde dini merkez olarak adlandırılan Kapadokya bölgesi aynı zamanda Kudüs ile İstanbulu İpek Yolu ile birleştiren coğrafi olarak önemli bir bölgedir. İstanbuldan Kudüse gitmek isteyenler ve aynı zamanda Kudüsten istanbula gitmek isteyenler Kapadokya bölgesinden geçmek zorundadır. Bu sebeple ve İpek Yolu üzerinde yer almasından dolayı Kapadokya bölgesi Antik Çağlarda ticaret açısındanda zengin bir bölgedir. Ürgüp Kapadokya bölgesinin en önemli merkezlerinden biridir. Tarihsel süreçte birçok isim değiştirmiş, ancak en sonunda Cumhuriyet ile birlikte ismi Ürgüp olmuştur.  Peki, Nevşehir Ürgüp nerede? Ürgüp Nevşehir ilinin 20 kilometre doğusunda bulunmaktadır. Kapadokya Ürgüp şehrin en çok ziyaret alan bölgelerinden biridir. Ayrıca siz değerli okuyucularımız için Ürgüp otelleri, Ürgüp gezilecek yerler gibi merak ettiğiniz bütün konuları yazımızda derledik.

Ürgüp Kapadokya Nerede?

Ürgüp, İç Anadolu Bölgesi’ndeki Nevşehir İlinde bulunmaktadır ve Yaklaşık 35.000 kişi nüfusu ile bölgenin en kalabalık ilçesidir. Eşsiz doğal yapılarıyla turistleri kendine çekmektedir.

Peki Nevşehir Ürgüp arası kaç kilometre? Ürgüp merkez ile arasında 20 kilometre vardır ve yaklaşık 25 dakikada gidilmektedir. Ürgüp-Ortahisar rotası 8 kilometre uzaklıkta ve araçla 10 dakika, Ürgüp-Göreme rotası ise 11 kilometre araçla 15-20 dakika sürmektedir. Kayseri havalimanına gelen misafirlerimiz ulaşımı özellikle merak etmektedirler. Kayseri Ürgüp arası kaç kilometre? Toplam 66 kilometredir ancak özel araçlarımızda transfer sağlanıp 1 saat gibi kısa bir sürede gidilebilmektedir.

Aşşağıdaki haritamızdan Kapadokya bölgesine araç ile gelirseniz izleyebileceğiniz rotalar, ilçeler arası uzaklıklar veya Gezilecek tarihi yerler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kapadokya Harita Ürgüp

Ürgüp Otelleri

Nevşehir Ürgüp otelleri denildiğinde her zaman Ürgüp peri bacaları bölgesine yakın bir otelde kalmak isterler. Ürgüp kaya otel konaklaması da en çok tercih edilen seçeneklerden biridir. Fakat bunun yerine Ürgüp Öğretmenevi gibi butik bir otelde kalmak isterseniz burayı tercih edebilirsiniz. Kapadokya balayı otelleri olarak neresi olabilir diye düşündüğünüzde karşınıza birçok sonuç çıkıyor. Ancak bütün aramalarınızı solda sıfır bırakacak bir önerimiz var! MDC Cave Hotel. Tamamı mağara odalardan oluşan otelde, her bir odanın farklı bi dokusu ve hikayesi varmış. Kahvaltı ve akşam yemeği konusunda da bir numaralar diyebiliriz. Yani bu otele gelip de memnun ayrılmama gibi bir ihtimaliniz yok. Ayrıca yine bu bölgede bulunan Ürgüp Uygulama Oteli, hem bütçesi daha düşük olan misafirlerimiz için hem de öğrencilere destek vermek isteyenler için harika bir tercih! Manzarasının da son derece muhteşem olduğunu söylemeden geçmek haksızlık olur.

En çok merak edilen soruya geldi sıra: Ürgüp Otel Fiyatları. Bu sorunun cevabı net bir şekilde verilemez çünkü bölgede birçok farklı seçenek mevcut. Havuzlu oda, hamamlı oda, jakuzili oda, şömineli oda, teraslı oda, balkonlu oda veya daha fazlası… En doğru bilgiye ulaşmak için lütfen buraya ulaşın, sizin için en doğru tatili planlasınlar. HTR Turkey Tours.

Ürgüp Kapadokya

Kapadokya Ürgüp Gezilecek Yerler

Ürgüp Göreme’de gezeceğiniz yerler çok değerlidir. Kapadokya bölgesindeki en önemli ve en büyük yerleşim noktalarından biridir. Burada görebileceğiniz yerleri Ürgüp Üç Güzeller, Temenni Tepesi, Mazı Yeraltı Şehri ve Ürgüp Müzesi olarak sıralayabiliriz. Ayrıca bölgeyi panoramik olarak görebileceğiniz kafelere uğramadan ilçeden ayrılmamalısınız.

Ürgüp Üç Güzeller

Ürgüp Kapadokya

Üç Güzeller Ürgüp merkeze 3 kilometre uzaklıkta ve Ürgüp-Ortahisar yolu üzerinde olmasından dolayı araç ile kolaylıkla 5 dakika içinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Konumu dolayısıyla Ürgüp kalkışlı turlarda genellikle ilk durak olarak gidilmektedir. Üç Güzelleri göründüğü üzere yan yana bulunan üç Peri Bacası diye düşünebilirsiniz, fakat onu diğer Peri Bacalarından ayıran ilginç hikayelere

sahiptir bu hikayelerden birisi; Hikayeye göre çok uzun zaman önce yaşamış bir kralın dünyalar güzeli bir kızı varmış. Fakat kız bir çobanla birbirlerine karşı çok büyük aşk beslemeye başlamışlar. ‘’Koskoca kralın dünyalar güzeli kızı bir çobana aşık olamaz’’ düşüncesindeki kral evlenmelerine izin vermez. Fakat çoban ve kızın arasındaki aşk o kadar büyükmüş ki kralın kızı çobana kaçmış.

Gel zaman git zaman ikilinin dünyalar tatlısı bir çocuğu olur. Çoban ve kız, kralın torununu gördüğü zaman onları affedeceğini düşünür ve saraya doğru yola koyulurlar. Ne yazık ki bu sevimli aile, sarayın kapısından içeri giremeden kralın gazabıyla karşılaşırlar. Kral, içinde öyle büyük bir öfke barındırıyormuş ki, askerlerine onları öldürmelerini emretmiş. Yakalandıkları zaman öleceklerini bilen kız, Allah’a ‘’bize bir mucize göster ve bizi bu azaptan kurtar’’ diye dua etmiş. Allah kızın dualarını kabul ederek ikisini de taşa çevirmiş.

Bu hikayeyi Üç Güzellerin harika manzarasını izleyerek profesyonel rehberlerimizden daha öyküsel şekilde dinleyebilirsiniz.

Ürgüp Kapadokya

Ürgüp Temenni Tepesi

Temenni Tepesi Nevşehir’e 22 km uzaklıkta olan Ürgüp ilçesinde bulunmaktadır. Yükseliği dolayısıyla ortalama yılın her zamanı rüzgarlı olan Ürgüp’ün tamamını görebilirsiniz. Havanın açık olduğu günlerde ise Erciyes Dağı’nı dahi rahatlıkla görebileceğiniz harika bir manzaraya sahiptir. Bu tepeye Temenni adı verilmesinin sebebi çaput bağlanıp dilek tutulan bir yer olmasıdır. Antik çağlardan bu yana kutsal kabul edilen bu tepede bulunan birçok mezar insanların bu kutsal yere gömülmek için adeta bir yarış sergilediklerini bize arkeolojik olarak göstermektedir. Tepede, Sultan Abdülmecid döneminde, Kayseri Valisi Vecihi Paşa tarafından IV. Rüknettin Kılıçarslan ve Aleaddin Keykubat’ın anılarına yapılmış iki adet türbe yer almaktadır.

Temenni Tepesi’nin ortasında görebileceğiniz kümbet ise önceki zamanlarda Ürgüp Tahsinağa Halk Kütüphanesi olarak kullanılmıştır. Bu kütüphane aynı zamanda Anadolu’nun en eski kütüphanelerinden birisi olarak kabul ediliyor. Tepe’nin güney batıya bakan kısmında ise Aziz Yeorgios kilisesi yer almaktadır.

Burayı ziyaret edip Tepenin harika manzarasını izleyip fotoğraflarınızı çektikten sonra, Temenni Tepesi’ndeki çay bahçesinde soluklanabilir, çay bahçesinin kapalı mekânında yer alan Ürgüp’ün tarihi fotoğraf sergisini gezebilirsiniz.

 

Ürgüp Mazı Yeraltı Şehri

Mazı Yeraltı Şehri

Yeraltı Şehirleri Kapadokya bölgesinde antik çağlardan günümüze kadar insanlara ev sahipliği yapmıştır. Öncelerinde sadece yeraltı depolama alanı olarak kullanılan yerler ihtiyaç duyuldukça odalar şeklinde büyütülmüştür. Hatta şu an Mağara Otel olarak adlandırılan çoğu yer ilk olarak antik çağlarda sadece gıda ve malzeme depolamak amacıyla açılmış yeraltı çukurlarıdır.

Mazı Yeraltı Şehri İsmini sınırları içerisinde bulunduğu Mazı köyünden almıştır. 1995 yılında şans eseri bir çoban tarafından bulmuştur. Yeraltı Şehri Kapadokya’nın en son bulunan Yeraltı güzelliklerinden birisidir.

Antik adı “Mataza” olan Mazı köyü, Ürgüp’ün 18 km. güneyinde, Kaymaklı yeraltı şehrinin ise 10 kilometre doğusunda yer almaktadır. Şu ana kadar farklı yerlerinde 4 girişi tespit edilebilmiştir.

Tarihi Helenistik Döneme dayanan bu köy aynı zamanda kayadan oyma kiliseleri, mezarları ve dönemi yansıtan seramik fırınıyla tarih severler için ilginç bir hikayeye sahiptir. Kayadan oyma mezar ve kiliselerin Frigya, Lidya, Bizans ve Roma’ya ait tabakaları bizlere buranın tarihinin neredeyse 2000 yıl öncesine dayandığının göstergesidir.

Kapadokya’nın yakın tarihte keşfedilen Yeraltı Şehirlerinden biri olan Mazı Yeraltı Şehri, köyün batı dik yamacına konumlanmış erken Roma dönemi eserlerinden, vadi ve platoyu Bizans dönemine tarihlendirilen birçok kaya mezar ve kilise çevrelemiştir. 8 katlı yeraltı şehrine inmek için ise 4 farklı noktadan giriş yapılmıştır. Yeraltı Şehrinin girişlerinin denetimi Kapadokya’daki diğer yeraltı şehirlerinde de görülen, düşmana karşı korunmak amacıyla büyük sürgü taşlarla sağlanmış ve rahatça yönlendirebilmek için küçük odacıklar şeklinde yapılan sürgü taşı yuvaları kullanılmıştır. Sürgü taşının ortasında bulunan küçük delikler ise mızraklar sokularak düşmana karşı savunmayı sağlamaktadır.

Kızılçukur Vadisi – Kızıl Vadi

Kızılçukur vadisi Ürgüp ile Nevşehir arasında Ürgüp’e 5 km mesafede kalmaktadır. Ayrıca Kapadokya bölgesinde gün batımını manzarasını en iyi şekilde izleyebileceğiniz yer olarak da bilinir. Bu sebeple yılın kış hariç neredeyse her ayı dünyanın dört bir yanından turist çekmektedir. Kızılçukur Vadisi ismi vadiyi oluşturan kızıl tüf kayalardan gelmektedir. Üstelik bu kızıl renkli tüf kayalar gün batımı manzarasını daha da mükemmelleştirmektedir. Vadi güneşin battığı saatlerde tamamen kızıla bürünerek görmeye değer bir manzara yaratmaktadır. Gün batımı saatine 1-2 saat kala şarabınızı alıp sedir koltuklarda gün batımını beklemek bile insana ayrı bir huzur katıyor. Kızıl Vadide birçok Üzüm Bağı bulunmaktadır. üzüm ve şarap meraklısıysanız aynı zamanda Ürgüp Bağbozumu Festivalini de kaçırmamanızı öneririz.

Kapadokya Kızıl Vadi

Aziz Theodore Kilisesi

Nevşehire bağlı olan Ürgüp ilçesinin 10 km güneydoğusunda bulunmaktadır. “Tağar Kilisesi” olarak da adlandırılan bu kilise bölgede bulunan birçok kilisenin aksine “Üç Yapraklı Yonca” planına sahiptir.  Kilisenin büyük bir apsisi ve kubbesinin altında bir galerisi bulunmakta. Kilisedeki fresklerin bir çoğu günümüze kadar ulaşmış durumda. Araştırmalar sonucu kilisedeki fresklerin 11. ile 13. yüzyıla dayandığı söylenmektedir. Ancak kilisedeki fresklere bakacak olursak sadece bir sanatçı değil birçok sanatçının bu kilisede çalıştığını söyleyebiliriz.

Aziz Theodore Kilisesi
https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/nevsehir/gezilecekyer/tagar-st-theodore-kilisesi189994

Ürgüp Müzesi

Ürgüp Müzesi Nevşehir Ürgüp merkezde Temenni Tepesinde yer almaktadır. 1965 yılında eserleri toplamaya 1971 yılında ise eserlerini sergilemeye başlayan müze günümüzde hala hizmet vermektedir. Müzede hem Arkeolojik hem de etnografik eserler bulabilirsiniz. Hayatınız boyunca hiç Mamut Fosili görme fırsatınız olmadı mı? Mustafapaşa kazılarından çıkarılan ve insanın henüz olmadığı 10 milyon yıl öncesine tarihlenen dişi mamut fosillerini giriş bölümünde görebilirsiniz. Müzenin güney doğu cephesinde bölgede bulunan pişmiş toprak ve taş eserleri sergilenmektedir. Müzenin teşhir salonunda ise III. Jeolojik zamana tarihlenen deniz mahsulü fosillerini görebilirsiniz. Bu fosiller Neotetis deniz-göl oluşumunu destekleyen bir tez olmasından dolayı Arkeolojik açıdan oldukça önemlidir. Yakın tarihli eserler ise müzenin etnografik bölümünde sergilenmektedir. Dokuma, taş, madenden yapılmış el emeği ürünlerini;  fener, seramik, gümüş takılar, kemerler, mühürler, fermanlar, kitaplar gibi Ürgüp ve çevresinden toplanmış ürünler ise bu bölümde sergilenmektedir.

Peki Ürgüp müzesi hangi saatlerde açık? Ürgüp Müzesi giriş ücreti ne kadar? Müzeye giriş ücretsiz ve yaz dönemlerinde 09.00 – 19.00, kış dönemlerinde ise 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Ürgüp Müzesi
https://www.rotasenin.com/urgup-muzesi/

Fıratkan Ürgüp

Ürgüp – Göreme yolu üzerinde yer alan tarihlendirilmesi yapılmamış eşsiz mimarisi ile kesinlikle görülmeye değer olan küçük kiliseler topluluğunu oluşturmaktadır. Göreme Açık Hava Müzesi yolu üzerinde bulunan bu yapı iki katlı olarak inşa edilmiştir. İki katlı olarak inşa edilen yapının içerisinde; Bir yemekhane, yatakhane, mutfak ve depolardan oluşmaktadır. İlk ve ikinci katları Kapadokya bölgesinde sıkça karşılaştığımız teknik olan yapı içerisinden tüneller ile birbirlerine bağlanmıştır. Fıratkan oldukça enteresan bir yapıya sahip olmasıyla birlikte hoş manzarasıylada görülmeye değer bir yapıdır.

Kapadokya Ürgüp’te Ne Yenir?

Ürgüp tarihi güzellikleri, Mağara Otelleri ve göz alıcı yeryüzü şekillerinin yanı sıra harika bir mutfağa sahiptir. Ürgüp Anadoluda bulunan birçok ilçe gibi çeşitli yöresel lezzetlere ev sahipliği yapmaktadır. Bunlara örnek verecek olursak; Testi kebabı, Çömlek fasulyesi, Kayısı dolması, Sütlü çorba, Nohutlu yahni, Gendime ,Düğün çorbası, Dolaz ve daha birçok yöreye özel yemek bulunmaktadır. Ancak bunlardan en ünlüsü Testi Kebabıdır. Ayrıca Kapadokya gibi bir bölgedeyseniz ne yediğiniz kadar nerede yediğinizde önemlidir. Dilerseniz yemeğinizi bir mağara restoranda veya panaramik manzarası olan bir kafede yiyebilirsiniz. Ayrıca Ürgüp közde pişirilen Türk Kahvesi ve salepde soğuk havalarda içinizi ısıtmak için iyi bir seçenektir.

Testi Kebabı
https://gastromanya.com

Kapadokya Ürgüp Restaurantları

Nevşehir iç anadolunun zengin mutfağına sahip bir ildir. Dolayısıyla her ilçesinde farklı lezzetler barındırmakta. Sizler için Ürgüpte yer alan üstelik gittiğinizde memnun kalacağınızdan emin olduğumuz restaurantları sıraladık;

1) Zeytin Cafe ve Ev Yemekleri

Ürgüp’te kendi eviniz gibi hissedeceğiniz bir mekan ile başlayabiliriz.  Bir gidenin bir daha gitmek istediği sıcak ve samimi ortamıyla Zeytin Cafe ve Ev Yemekleri’ne gitmek isterseniz özellikle mantı, testi kebabı ve çömlek fasulyenin tadına bakmalısınız.

2) Dünya İskender Kebap

İskender kebap için Ürgüpte en çok tavsiye edilen yer olan Dünya İskender Kebap. Temiz ve titiz bir aile işletmesi olan Dünya İskender Kebap, misafirlerine davranış şekli ve güler yüzlü servisi ile ön plana çıkıyor. Mekanda otopark sorunu bulunmuyor. İskender kebabı ile tanınan işletmenin mutfağında üretilen her yemek tadanlardan tam not alıyor. Eğer sizde İskender Kebap seven birisiyseniz mutlaka gitmenizi tavsiye ederiz.

3) MDC Cave Hotel Restaurant

Kapadokya Ürgüp’te müşteri memnuniyeti en yüksek otellerden biri olan MDC Cave hotel aynı zamanda restoranın da özenle yönetmektedir. Profesyonel mutfak ve servis ekipleriyle verdikleri hizmet gerçekten takdire şayan. Restoran menüsünde özellikle yöresel lezzetlere yer verilmiş ve misafirlerine bölgeyi mutfak açısından da tanıtmaktadır. Menüde; Osbar, Testi Kebabı, Kuzu İncik, Pastırmalı Kuru Fasulye gibi lezzetler bulunmakta. Osbar’ı eğer daha önce yemediyseniz kesinlikle tatmanız öneririz.

4) Han Çırağan Restaurant

İlgili çalışanları ve otantik ambiyansıyla misafirlerini memnun etmektedir. Zengin içerikli bir menüye sahip olan restoran ayrıca eşsiz lezzetleriyle her damak tadına hitap ediyor. Testi kebabı yemek ve keyifli bir akşam geçirmek için sevdiklerinizle birlikte Çırağan Restaurant’ı tercih edebilirsiniz.

5) Kolcuoğlu Restaurant

Ürgüp’teki en lükse mekanlardan biri. Ayrıca tarihi 350 yıl öncesine dayanan taş bir binada yer alan Kolcuoğlu Restaurant, İç dekorasyonuyla da ilgi çeken mekan, ülkemizin çeşitli illerinde hizmet veren Kolcuoğlu Kebap’ın Nevşehir’deki adresi. Nefis ve samimi bir ortamda keyifli bir akşam yemeği yemek isterseniz Kolcuoğlu Restaurant’ı tercih edebilirsiniz.

 

Kapadokya Ürgüp Balon

Balon turu yapmak istisnasız herkesin hayalidir. Balonun içinden görülen manzara ve size hissettirdiği duygular kadar etkileyici bir şey yoktur belki de. Ancak bu hayallerinizi gerçekleştirmek parmaklarınızın ucunda! Bildiğimiz kadarıyla standart, deluxe ve her şeyin kendisine özel olmasını isteyen misafirler için vip turlar mevcut. Ayrıca balonda evlilik teklifi gibi organizasyonları düşünüyorsanız gerçekten inanılmaz bir deneyime kendinizi hazırlayın! Ürgüp balon fiyatları konusu da önemli tabii ancak bu konuda kesin bir fiyat vermek yanlış. Çünkü fiyatlar kişi sayısına göre ve yoğunluğa göre değişiklik göstermekte. Bu sebeple Kapadokya Balon, Atv, At, Bölge turları hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kapadokya Balon
Ürgüp Balayı Otelleri

Asmalı Konak Ürgüp Kapadokya

Asmalı Konak dizisi Türk dizisidir ve Ürgüp’te çekilmiştir. Dizi, yayımlandığı dönem boyunca çok sevilmiştir ancak severlerini üzerek sadece 2 sezon sürmüştür. Duygusal ve dram türündedir. Nurgül Yeşilçay ve Özcan Deniz dizinin başrolleriydi. Asmalı Konak nerede çekildi? Ürgüp Asmalı Konak nerede? veya Asmalı Konak konusu? Bu ve benzeri sorularınız için Asmalı Konak yazımızı okuyabilirsiniz.

Kapadokya Balayı

Bize Ulaşın

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

Şimdi Ara