Bizi Arayın: +90 541 341 44 16
Uçhisar Balayı Otelleri Uçhisar Otelleri

Uçhisar Balayı Otelleri

Nevşehir Uçhisar

Uçhisar Balayı Otelleri, Nevşehir Uçhisar yazımızda sizlere Uçhisar’da Otellerinden, Uçhisar Gezilecek Yerlerden ve Yemek Yerlerinden bahsettik.

Uçhisar Balayı Otelleri; Güzel Atlar Diyarı Kapadokya’ya 15 dakika mesafede bulunan Nevşehir’in ünlü ilçelerinden biridir. Uçhisar hangi konuda ünlü derseniz, bu kesinlikle konumunun getirdiği manzarasıdır. Bunda, Kapadokya bölgesinin en yüksek noktasında bulunmasının çok büyük payı vardır. İlçenin en ünlü yapısı Uçhisar Kalesi’dir. Burada yaşayan insanlar zamanında, kendilerine yaklaşan düşmanların erkenden tespitinde Uçhisar Kalesi’ni kullanıyordu. Özellikle buraya gün doğumunda balon izlemeye veya gün batımını izlemeye gelmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Nevşehir Uçhisar Balayı Otelleri

Gezilecek Yerler

Yazımızı okumaya başlamadan önce bilmelisiniz ki Kapadokya Bölgesi içinde bulunan Ürgüp, Uçhisar, Göreme ve Ortahisar taraflarını kesinlikle görmelisiniz. Bu yerleri görmek için en iyi yöntem ise kesinlikle günlük Kapadokya turları yapmaktır. Bu sayede profesyonel rehber eşliğinde hem doğal güzellikleri gezecek hem de aklınızdaki bütün soruların cevabını bulacaksınız.

Kapadokya Uçhisar, Kapadokya Bölgesi etrafında bulunan eşsiz güzellikteki peri bacalarını ve manzarayı en iyi şekilde gözlemleyebileceğiniz yerdir. Muhteşem bir manzara izlemek istiyorsanız buraya uğramadan şehirden ayrılmamalısınız.

Burayı en önemli yapan özelliği sadece muhteşem manzarası değil tabii ki. Osmanlı Devleti’nin de içinde olduğu beylikler döneminde Selçuklu ve Karamanoğulları Beylikleri’nin doğu sınırını, Kadıburhanettin Beyliği’nin ise batıda bulunan sınırını oluşturuyordu. Bu sebeple bölgenin en çok güvenlik amacıyla kullanıldığı anlaşılmakta.

Nevşehir Uçhisar dendiğinde akla gelebilecek en güzel yerleri sizin için derledik.

Uçhisar Kalesi

Nevşehir Uçhisar

Nevşehir Uçhisar ilçesinde gezeceğiniz yerler çok çeşitlidir. Bunlardan ilki tabii ki Uçhisar Kalesi. Burası ayrıca yabancılar arasında Uçhisar Castle olarak da bilinmektedir. Uçhisar kalesi nerede derseniz, Kapadokya’ya sadece 15 dakika uzaklıkta! Yapı olarak devasa bir peri bacasının üstüne ve etrafına yerleşmiştir. Uçhisar Kalesi tarihi bin yıl önce burada yaşayan insanlar bu yapıyı kale ve ayrıca gözlem kulesi olarak kullanıyordu. Bu nedenle ilçenin tamamını panaromik olarak görmek sizin için eşsiz bir deneyim olacaktır. Uçhisar Kalesi gece manzarasının yanısıra Uçhisar balon turu gösteriminin en güzel olduğu yerlerden biridir. Halkın kaleyi ”Kapadokya’nın Gözü” şeklinde adlandırdığı da söylenir. Herkesin merak ettiği konuya gelecek olursak, peki güzel manzaralı Uçhisar Kalesi giriş ücreti ne kadar? Burada müze kart geçmiyor ancak öğrenci için 4 TL, tam bilet için ise 8 TL gibi bir ücreti var. Uçhisar Kalesi ziyaret saatleri ise haftanın her günü sabah 7.00 akşam 17.30 arasındadır.

Göreme Milli Parkı

Göreme Milli Parkı, 1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Bu park, Hasan Dağı ve Erciyes Dağı’nın patlamasından sonra etrafa dağılan tüf ve lav tabakasından oluşmuştur. Bölge, Bizans tarihini resmen anlatmaktadır. Özellikle dini yapı ve mimariler sıkça görülmektedir. Bölgenin saklılığı ve engebeliliği nedeniyle insanlar burada dinlerini özgürce yaşayabilmiştir ve onlar için korunma görevi üstlenmiştir. Özellikle manastır yaşamı başlamıştır ve çokça yaygınlaşmıştır. Ayrıca bu sahanın içinde Zelve, Ürgüp, Çavuşin, Göreme, Uçhisar bulunmaktadır.

göreme milli parkı
https://www.freepik.com/free-photo/beautiful-shot-rock-formation-blue-sky-turkey_10944373.htm#page=1&query=goreme&position=11&from_view=search

Nevşehir Uçhisar Güvercinlik Vadisi (Pigeon Valley)

Güvercinlik Vadisi Uçhisar yaklaşık 4 kilometre boyunca uzanan ve yürüyüş severlerin çok güzel vakit geçireceği bir yerdir. Yürümeyi sevenlerin trekking yapma fırsatını kaçırmamasını tavsiye ederiz. Vadinin iki girişi bulunmaktadır. Biri Uçhisar Kasabası içindedir. Diğeri ise Göreme merkezde bulunmaktadır. Vadi, çokça yokuş içermektedir. Eğer ben yorulmadan keyifli bir şekilde gezmek istiyorum derseniz, vadinin Uçhisar girişini tercih etmelisiniz. Ayrıca vadide serinleyebileceğiniz halk arasında ‘Vasıl Deresi! olarak bilinen bir dere vardır. Dere, en sonunda on beş metre yüksekliğinde bir şelaleye açılır. Burası ismini, kayaların oyulmasıyla yapılan güvercin yuvalarından almıştır. Aslında bölgenin isminin geldiği bir diğer şey ise kayaların renginin, beyaz ve toz pembe, zarif güvercinlerin göğsüne benzemesidir.

Güvercinlerin bıraktığı gübreler, üzüm üreticileri için hayati önem taşır çünkü çok verimli mahsüller elde ederler. Güvercinlerin bıraktığı gübreler, günümüzde bölgede çok ünlü olan meyvelerin, özellikle karpuz ve kavunun ünlü olmasının sebebi olduğu söylenir. Ayrıca yürümeyi sevmeyenler için de çok güzel bir haberimiz var: Uçhisar Güvercinlik Vadisi’nde sevdiklerinizle ”At Turu” ve çok eğlenceli olan ”Atv Turu” yapabilirsiniz!

güvercinlik vadisi uçhisar balayı otelleri
https://www.freepik.com/free-photo/ancient-cave-house-near-goreme-cappadocia-turkey_11768861.htm#page=1&query=cappadocia%20valley&position=20&from_view=search

Nevşehir Uçhisar Tığraz Kalesi

Tığraz Kalesi, Nevşehir’in Uçhisar ilçesinde bulunmaktadır. Uçhisar’da bulunan en büyük kalelerinden biri olduğu bilinmektedir. Bu kale, Uçhisar Güvercinlik Vadisi içinde bulunmaktadır. Ayrıca dik bir yamacın üzerine kurulmuştur. Yamaçtan aşağı doğru inerek kaleyi gezmeye başlayabilirsiniz. Gezerken anlayacaksınız ki, kale aşağı doğru yedi kattan oluşmaktadır. Ayrıca, incelemeler sonucu kalenin sadece korunma amacıyla değil, aynı zamanda barınma amacıyla da kullanıldığı anlaşılmıştır. Bu kaleye gelmek için en doğru zaman akşam üstü, güneşin batmaya yakın olduğu zamandır. Eşinizle, dostunuzla gelip bu romantik ve büyüleyici manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

tığraz kalesi
https://hepgezelim.com/nevsehir-uchisar-tigraz-kalesi/

Kapadokya Sanat ve Kültür Merkezi

Merkez, Nevşehir’in Uçhisar ilçesinde kurulmuştur. En başta kurulurken hiçbir kar amacı gütmeden, tamamen kültürü yaymak amacıyla kurulmuştur. Misyonun ise, bu eşsiz coğrafyaya kültürel yatırım yapmak, UNESCO tarafından kültür mirası olarak belirlenen peri bacalarını korumak, gelecek kuşaklara taşımak, sanatsal faaliyetler ile dünyanın ilgisini çekmektir.

İçinde Kapadokya Bölgesi ile alakalı eser hazırlayan sanatçıların sergileri bulunmaktadır. Heykel, resim, minyatür ve gravür içermektedir. Uçhisar’a gittiğiniz zaman bu değerli kültür merkezini gezmeden dönmemelisiniz.

uçhisar balayı otelleri
https://kskm.com.tr/

Cevizli

Cevizli, Uçhisar Kalesi etrafında kuzey yönüne bakmaktadır ve kalenin hemen aşağı tarafında bulunmaktadır. Aynı zamanda bölgenin bir diğer ismi ‘Peri Bacaları Deresi’ olarak bilinmektedir. Yazımızda daha önce de bahsettiğimiz üzere Güvercinlik Vadisi içinde yürüyüş yapmak isteyen ve yürüyüşü sevenler için çok güzel bir haber! Çünkü burası da rahat yollarıyla sevdiklerinizle ya da tek başınıza trekking yapabileceğiniz bir yer. Bölgenin içinde zamanında konut olarak kullanılmış, kayaların özenle oyulmasıyla yapılan mağaralar vardır. Buralar şimdilerde, bölgeyi gezen misafirlerimizin yararlanabilmesi adına küçük ve tatlı işletmelere çevrilmiş, hizmet vermektedir. Bölgeden kesinlikle Şapkalı Kale ve Kekliğin Kalesi gezisi yapmadan ayrılmamalısınız. Ayrıca Cevizli Peri bacalarını gezerken bol bol fotoğraf çekmeyi ve manzara karşısında iyi vakit geçirmeyi unutmayın.

Uçhisar Kapadokya Balon Turu

Kapadokya, muhteşem manzarasıyla büyüleyici bir yerdir. Bölgeye gelen herkesin aklında istisnasız balon turuna katılmak vardır. Peri bacalarını karadan görmekten çok daha güzel ve göz alıcı olan şey tabii ki bir sıcak hava balonu içinde havadan tüm manzarayı izlemektir. Tura katılmak için bir günlüğüne uykunuzdan feragat etmeniz gerekiyor. Tabii her güzel şeyin bir bedeli var… Sabah güneş doğmadan kalkıp, araçla bölgeye ulaşmanız gerekiyor. Sonrasında geniş ovaya yayılmış yüzlerce balonla karşılanacaksınız. Kalkış için hazır olunduğunda balonunuza binip gün doğumuna şahit olacaksınız. Her anın tadını çıkaracağınız bir yolculuk geçireceksiniz. Genelde 1 saat veya 2 saat süren turunuzun ardından inişinizi kutlamak için ikram olarak verilen şarap/şampanyayla birlikte sertifikanızı alacaksınız. Ve eminiz ki bunun tadına bir kez vardıktan sonra, tekrar Kapadokya’ya gelmek için sebep arayacaksınız. Peki Uçhisar balon fiyatları ne kadar? Balon turu fiyatları kişi sayısına göre değişiklik göstermektedir. En doğru bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz. Kapadokya Balon Turu Fiyatları.

kapadokya balon turu
Colorful hot air balloons before launch in Goreme national park, Cappadocia, Turkey

Kapadokya Uçhisar ATV Turu

Daha önce hiç ATV turu deneyiminiz olmadıysa kesinlikle Güzel Atlar Diyarı Kapadokya’nın müthiş doğasında yapmalısınız. Bunun için normalde güzeller güzeli Kapadokya’nın her yeri uygundur ancak en iyisi, eşsiz manzaraya sahip vadilerinde yapmaktır. Güvercinlik Vadisi, Kızılçukur Vadisi, Aşk Vadisi ve daha niceleri… Macera dolu bu yolculukta gerçekten çok eğleneceğinize eminiz. ATV Turları 1 saat veya 2 saat sürmektedir. İlkbahar, yaz, sonbahar, kış ne zaman olursa olsun yaptığınız atv turu sizlere çok farklı hisler yaşatacaktır. Ve havanın uygun olduğu her zaman istediğiniz saatte tur yapabilirsiniz. Uçhisar balayı otelleri gibi bir otelde kalıyorsanız, kaldığınız otelden de atv turu yapmayı talep edebilirsiniz.

uçhisar balayı otelleri atv turu
https://www.freepik.com/free-photo/quad-atv-cars-all-terrain-vehicle-parked-mountain-road_21150446.htm#page=1&query=atv&position=29&from_view=search

Uçhisar Hava Durumu

Nevşehir Uçhisar gezisi yaptığınız zaman gezeceğiniz yerlerden çok daha önemli bir nokta vardır. O da tabii ki havanın nasıl olduğudur. Çünkü yapacağınız tatilde giyeceğiniz kıyafet ve ayakkabı tercihiniz, tatilinizin kalitesini tamamen etkileyecektir. Uçhisar Nevşehir ilinde ve İç Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle kışın eğer doğru giyinmezseniz, tatilinizin size zehir olma ihtimali çok yüksektir. Peki Uçhisar Kapadokya ne giyilir?

Uçhisar Kapadokya bölgesinde gezmeyi düşündüğünüz zaman eğer yaz aylarından birindeyse, ayakkabı tercihiniz kesinlikle toz geçirmeyen bir yürüyüş ayakkabısı olmalıdır. Eğer fileli veya açık ayakkabı giyerseniz vadilerin ve bölgenin yapısından dolayı çok rahatsız olabilirsiniz. Kıyafet olarak da ince, rahat kıyafetler tercih edebilirsiniz. Ancak vadilerin rüzgarlı olma ihtimalini de göz önünde bulundurarak yanınıza bir ceket almanız kesinlikle faydanıza olacaktır. Kış aylarında ise, ayağınıza rahat bir bot giymenizi tavsiye ederiz. Özellikle kışın karda, yağmurda, çamurda kaymamak ve etkilenmemek için bu oldukça önemli. Kıyafet olarak ise kalın kıyafetler, soğuktan koruyan bir mont, bere, atkı, eldiven… Uzun yürüyüşler yaparken sizi en iyi şekilde koruyacak kıyafetler tercih etmenizi tavsiye ederiz. Eğer bunlara uyarsanız çok güzel bir şekilde turunuzu tamamlayabilirsiniz.

Uçhisar Nerede?

Uçhisar Nevşehir ilinde bulunan ünlü bir ilçedir. Peki Nevşehir Uçhisar arası kaç km? İlçenin merkeze uzaklığı 9 km ve yaklaşık 15 dk sürmekte. Nevşehir Uçhisar arası yolculuk yapmak isteyenler için birçok seçenek mevcut. Uçhisar taksi bunlardan biri. Otobüs de kullanabilirsiniz. Sizin için bulduğumuz Nevşehir Uçhisar otobüs saatleri şu şekilde: Uçhisar kalkışlı ilk otobüs sabah 7.00’da, saatte bir kalkıyor ve 18.00’a kadar sürüyor. Nevşehir’den kalkan otobüs ise ilk 7.30’da, saatte bir kalkıyor ve 18.30’a kadar sürüyor.

Bölgedeki önemli destinasyonların mesafesini sıralarsak:

  • Uçhisar Ürgüp arası kaç km: 14 km.
  • Avanos Uçhisar arası kaç km: 14 km.
  • Uçhisar göreme arası kaç km: 5 km.
  • Kayseri uçhisar arası kaç km: 80 km.
  • Uçhisar Kapadokya arası kaç km: 12 km.

Woman in bohemian dress sitting on traditional cave house in cappadocia, turkey. Free Photo

Uçhisar Balayı Otelleri

Nevşehir Uçhisar otelleri denildiğinde akla ilk gelen Uçhisar kaya otel konaklamasıdır. Bu eşsiz deneyimi herkes yaşamak ister. Kapadokya Uçhisar kayaların oyulmasıyla yapılan otellerden dolayı her zaman ünlü olmuştur. Oldukça romantik olan bu otelleri özellikle Kapadokya balayı ziyareti yapanlar tercih etmektedir. Balayı çiftleri genelde havuzlu oda, hamamlı oda ve jakuzili oda konaklaması yapmak istiyorlar. Ve tabii ki otellerdeki balayı paketleri çok etkili oluyor kararlarında. Kapadokya Uçhisar gezisini yapma fırsatınız olursa kesinlikle Uçhisar cave otel konaklamasını yapmalısınız. Mağara oteller, gerçekten eşsiz güzellikte yerler oluyorlar. Hayatınızda en az bir defa mutlaka tecrübe etmelisiniz. Eski zamanlarda yaşayan insanların nasıl yaşadığına şahit oluyorsunuz resmen!

Uçhisar Otelleri Kapadokya dendiği zaman akla Uçhisar butik otel mi, Uçhisar pansiyon mu yoksa Uçhisar büyük oteller bünyesinde mi kalsak tereddütü oluşuyor. Ancak bunda en önemli etken tabii ki Uçhisar otel fiyatları oluyor. Eğer konaklamak için Nevşehir Uçhisar kaya otel arıyorsanız size gönül rahatlığıyla önerebileceğimiz bir yer var. Uçhisar’a sadece 15 dakikalık mesafede bulunan MDC Cave Hotel! Merkeze yakın ancak bir o kadar da doğanın içinde, sessiz bir konumda olan MDC Cave Hotel, misafirlerine eşsiz bir mağara oda deneyimi sunuyor. Tüm odaları jakuzili ve ayrıca birçok odasında hamam bulunan bu otelde konaklamadan buradan ayrılmamalısınız. Ayrıca otelde birçok olanak da mevcut. Kapadokya turları yapmak isteyen misafirlere hemen yardımcı oluyorlar. Otelin kendine ait atv araçları da mevcut olduğu için müsait olan her zamanda atv turu yapmak için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Uçhisar balayı otelleri muhteşem bir balayı geçirmek için doğru adrestir. Kapadokya havuzlu oda veya Kapadokya hamamlı oda konaklaması yaparken eşinizle, sevgilinizle çift masajı keyfini kesinlikle kaçırmamanız gerekiyor. Sıcacık odanızda hamam keyfinden önce veya sonra tercih edebileceğiniz masajınız bir veya bir bu.uk saat boyunca huzurlu dakikalar geçirtecek size.

uçhisar balayı otelleri
https://mdchotel.com/

Uçhisar Yemek Yerleri

Uçhisar’a gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken kafeler ve restaurantlar vardır. Halihazırda keyifli geçen tatilinizi güzel yemeklerle taçlandırmak keyfinize keyif katacaktır. Kapadokya Bölgesi’nin bir kısmının Kayseri’yi kaplaması ve ayrıca Nevşehir’e yakın olması nedeniyle pastırma, sucuk gibi et ürünleri de çok yaygındır. En ünlü ve güzellerini bu bölgede kolayca bulabilirsiniz. Uçhisar kafeler konusunda da manzarasıyla ön plana çıkan bir bölgedir. Güvercinlik Vadisi yolunda yol kenarında manzarayı panoramik olarak seyredebileceğiniz çok tatlı kafeler mevcut. Kafanız Uçhisar restaurant konusunda karışıksa özellikle Türk mutfağında harika olan bir yer tavsiyemiz var: MDC Cave Hotel Restaurantı. Tüm yemeklerini tereddüt etmeden sipariş edebilirsiniz. Ayrıca burası, Uçhisar kahvaltı yerleri başlığında da birinci sıraya yükselebilir. Açık büfesi bir harika! Nevşehir Uçhisar denildiğinde tabii ki akla ilk gelen şeylerden biri de şarap. Uçhisar şarap evi, Turasan ile özdeşleşen bir konudur. Kapadokya’nın en iyi şaraplarını ve bununla ilgili dekorasyon malzemelerini burada bulabilirsiniz.

Uçhisar Restaurant

Uçhisar Nevşehir’e gittiğinizde güzel yemek arıyorsanız sizlere yukarıda belirttiğimizin dışında birkaç alternatifimiz olacak. Farklı mekan arayışındaysanız yazımızın bu kısmı tam size göre!

Testi kebabı
https://www.hurriyet.com.tr/lezizz/testi-kebabi-tarifi-41451660
  • MDC Cave Hotel Restaurant: 

MDC Cave Hotel’in içinde bulunan restaurantı muazzam yemekleriyle sizlere harika bir deneyim sunuyor. Hangi yemeğini seçerseniz seçin asla pişman olmayacağınız bir mekan. Özellikle ‘Osbar, Güveçte Kaşarlı Mantar, Güveçte Köfte’ yemeklerini denemenizi tavsiye ederiz.

  • Saklı Konak Restaurant:

Güzel atmosferi, lezzetli yemekleriyle hem kahvaltı, hem de akşam yemeği için gidebileceğiniz bir yer. Restauranta gitmeden önce kesinlikle rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz zira çok yoğun oluyorlar. MDC Cave Hotel’in içinde bulunan restaurantı muazzam yemekleriyle sizlere harika bir deneyim sunuyor. Hangi yemeğini seçerseniz seçin asla pişman olmayacağınız bir mekan.

  • Wish Terrace: 

Burası, özellikle kahvaltısıyla meşhur diyebiliriz. Güvercinlik Vadisi manzarası eşliğinde muhteşem bir sabah keyfi yapabilirsiniz. Ayrıca Kapadokya evlilik teklifi için de ideal bir mekan. Tatlılarını da denemeden buradan ayrılmamanızı tavsiye ederiz tabii.

  • Millocal Restaurant: 

Son derece nezih bir ortama sahip bu restaurantta kendinizi çok özel hissedeceksiniz. Muhteşem manzarasını da yabana atmamak lazım. Hem gözünüzün hem de karnınızın doyacağı bu restaurantta özellikle labneli patlıcanı, testi kebabını ve sufleyi denemenizi tavsiye ederiz. Öncesinde rezervasyon yaptırıp gitmeniz faydanıza olacaktır.

Bize Ulaşın

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

Şimdi Ara