Bizi Arayın: +90 541 341 44 16
Ortahisar Otelleri Kapadokya

Ortahisar Otelleri

Ortahisar Otelleri Kapadokya

Nevşehir Ortahisar Otelleri Yazımızda, Ortahisar Kapadokya hakkındaki bilgiler, Ortahisar Kalesi, Ortahisar gezilecek yerler, Kapadokya Ortahisar otelleri yer almaktadır.

Kapadokya, Güzel Atlar Ülkesi olarak da bilinmektedir. Eşsiz güzellikteki atlarıyla da birçok at turu yapılmaktadır. Bu bölgeye de her daim yerli, yabancı fark etmeksizin turist akımı olmuştur. Ortahisar Kapadokya, Nevşehir ilinin Ürgüp ilçesinde bulunmaktadır. En önemli özelliği, kayalardan oluşan yapılarının hala bozulmamasıdır. Bölgede yaşayan insanların da bu konuda çok dikkatli davranmasının etkisi vardır. Bölgeyi, yol kenarlarında bulunan panoramik ve son derece tatlı kafelere oturarak veya balon turu yaparak izleyebilirsiniz. Bu belde; normalde klasik bir Türk kasabasıyken, son yıllarda birçok restorasyon geçirerek turizmde etkili bir yer olmuştur. Binlerce yıl önce insanların buraya yerleşmesinin en önemli nedenlerinden biri, doğal içme suyu ve maden suyu kaynaklarının fazla olmasıdır.

Ortahisar Kapadokya

Ortahisar Otelleri Kapadokya

Ortahisar mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Bölgedeki yaşam tarzı büyük oranda değişmediği için içinde dolaşırken sanki eski zamanlarda geziyormuşsunuz hissi verir. Bölgenin çevresi Hristiyanlığın merkezlerinden biri olması nedeniyle bölgenin vadisinde yüzlerce kilise ve manastır bulunmaktadır. Bu bölgedeki en verimli gezi için muhteşem vadisinde yürüyüş turlarını düşünebilirsiniz.

Kapadokya Ortahisar Kalesi

Ortahisar Kalesi, Kapadokya’nın sembollerinden biridir. Bu kalenin en önemli özelliği, dev bir peri bacası olmasıdır. Yaklaşık 80-90 metre yüksekliğe ulaşmaktadır. Doğal, kendiliğinden oluşan bir gözlem kulesi niteliğindedir. Binlerce yıl önce Hititler himayesinde yaşayan bölge insanlarından beri halk, tehlikeli durumları gözlemlemek için bu kaleyi kullanırdı. Evler de bu kalenin etrafında gelişmiştir ve hatta bu evler kaleye basamak halinde yükselirler. Aslında burası, hem ev hem de sığınak görevi görmüştür. Yüksekliği ve konumu itibariyle de muhteşem bir manzaraya sahiptir.

Ortahisar Kalesi, Kapadokya gezilecek yerler listesinde en önemlilerden biridir diyebiliriz. Günümüzde etrafında birçok ev, otel ve restaurant gibi işletmeler mevcuttur. Kalenin yüksekliğinden dolayı çıkarken biraz yorulabilir hatta vazgeçmek isteyebilirsiniz ancak sizleri temin ederiz ki bu yorgunluğunuza değecek bir manzarayla karşılaşacaksınız. Hatta erken saatlerde gelirseniz havada süzülen balonları bile görebilirsiniz. Kalenin içini gezmeniz de birçok güzellik görmenizi sağlayacaktır. Birçok geçit ve odası mevcuttur ve her yanından muhteşem bir manzara sunmaktadır. İçine girmek istemeseniz bile aşağıdaki görseldeki gibi bir manzaraya şahit olmak istiyorsanız kalenin tam karşısında bulunan seyir kafelerde oturup çayınızı, kahvenizi yudumlarken bu anın tadını çıkarabilirsiniz.

Peki, Ortahisar Kalesi ziyaret saatleri nelerdir? Kapadokya Ortahisar Kalesi giriş ücreti ne kadar? Kale, haftanın 7 günü saat 08.30-18.00 arasında gezilebilmektedir. Giriş ücreti ise kişi başı 5 TL’dir. Müze Kart kabul edilmemektedir.

Ortahisar Kapadokya

Soğuk Hava Depoları

Ortahisar, Kapadokya Bölgesi’nin ziyarete açılan ilk turizm alanı olarak tarihe geçmiştir. Bu nedenle önemi fazladır ve çok ilgi görmektedir. Bölgede daha önce yaşayan insanlar sayesinde burasının bilinmesine destek sağlayan bir diğer özelliği ise soğuk hava depoları. Eskiden insanlar, sonralarında Kapadokya yeraltı şehirleri olarak kullanılan alanları aslında buzdolabı niyetine kullanıyordu. Toprağın altında olan bu alanlar, yemeklerin bozulmamasını sağlıyordu ve ayrıca şarap gibi uzun süre dayanan içkilerin fermente olmasına da uygun alan sağlıyordu. Bir dönem ise hem buzdolabı hem de düşmanlardan, istilalardan korunmak için saklanma alanları ve geçitler olarak kullanılmaktaydı. Burası, günümüzde de hala doğal özelliği kullanılmak üzere buzdolabı, saklama alanı olarak kullanılmaktadır. Özellikle portakal, limon, patates ve elma fazlaları saklanmakta ve dağıtımı buradan gerçelleştirilmektedir.

İshak Kalesi

Ortahisar Kalesi ve İshak Kalesi birbirine yakındır diyebiliriz. Hatta rivayetlere göre İshak Kalesi ve Ortahisar Kalesi arasında tünellerle yapılan bağlantı yolları olduğu söylenmektedir. Herhangi bir tehlike anında gizlice kaleler arasında seyahat için kullanıldığı da düşünülmektedir. Bu kale, Pancarlık Vadisi’ne bakmaktadır.

Peki, İshak Kalesi ziyaret saatleri nelerdir? Kapadokya İshak Kalesi giriş ücreti ne kadar? Kale, haftanın 7 günü saat 08.30-18.00 arasında gezilebilmektedir. Giriş ücreti ise kişi başı 5 TL’dir. Müze Kart kabul edilmemektedir.

Ortahisar Etnografya Müzesi (Ortahisar Kültür Müzesi)

Burası, Cumhuriyet Meydanı’nda yer almaktadır. Hem müze hem de restaurant işlevi görmektedir. Müzenin binası aslında 1916 yılında inşa edilmiştir ve yakın günümüze kadar 12 odalı bir otel olarak kullanılmıştır. Celal Bayar ve Yaşar Kemal gibi önemli isimleri de konuk etmiştir. Geleneksel olarak her yıl Nisan ayının 27’sinde ‘Oda Orkestrası Konseri’ne ev sahipliği yapmaktadır. Ortahisar Kültür Müzesi’nin içinde Türk hamamı, kağnı arabası, kına merasimi,  seyyar berber, ekmek ve pekmez yapımı gibi bölgeye ait detaylar mankenlerle birlikte tasvir edilmiştir. Hafta sonu canlı müzik dinletisi vardır. Ve önceden rezervasyon yaptırmanız önemlidir zira yer bulamayabilirsiniz.

Peki, Ortahisar Etnografya Müzesi ziyaret saatleri nelerdir? Kapadokya Ortahisar Etnografya Müzesi giriş ücreti ne kadar? Restaurant, haftanın 7 günü saat 09.00-23.55 arasında açıktır. Giriş ücreti ise kişi başı 5 TL’dir ve bu ücret öğrencilerin eğitimi için kullanılmaktadır. Müze ise sadece öğlen saatlerinde açıktır.

Kapadokya Ortahisar Otelleri

Nevşehir Kapadokya bölgesinde tatil yapmak isteyen herkesin kalması gereken bir konsept vardır: Kaya otel konaklaması. İngilizcesi de Cave Hotel olarak geçen bu yerlerde, Kapadokya’ya has özellikteki mağara oda konaklaması yapmış olursunuz. Fakat bu eşsiz deneyimden faydalanmadan tatilinizi sonlandırmak, yapacağınız en büyük hata olacaktır. Ortahisar, UNESCO Miras Listesi’nde olduğu için otellere dokunmak pek de mantıklı olmadığından, beldeye sadece 5 dakika uzaklıktaki ve yine mağara odalardan oluşan bir otel önerimiz var sizlere. Ayrıca otelin kendine ait devasa büyüklükte hamamlı odaları mevcut. Ayrıca her odasında jakuzi bulunması da cabası! Bir otelden daha ne beklenir ki? Tüm tatiliniz boyunca rahatlayabileceğinizi hayal edebiliyor musunuz? Hem de kimseyle muhattap olmadan? Eğer bu kriterlerde bir tatil istiyorsanız, sizin için en doğru adres, MDC Cave Hotel. Yemek ve kahvaltı konusunda da mağdur olmayacağınızı garanti ediyoruz.

 

Ortahisar Otelleri Kapadokya

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

Şimdi Ara